Godišnji primici
Najviši iznos za paušalno oporezivanje, uz ispunjene ostale uvjete.
Tko može biti paušalist, koliko iznosi porez i kada se plaća? Pregled za 2026. s poreznim razredima, obrascem PO-SD i obvezama koje se prate tijekom godine.
Podaci za 2026. · Provjereno 13.10.2026.

Najviši iznos za paušalno oporezivanje, uz ispunjene ostale uvjete.
Primjenjuje se na propisani paušalni dohodak, a ne na svaki naplaćeni euro.
Rok za godišnje izvješće i utvrđivanje konačne porezne obveze.
Izvor: Porezna uprava – uvjeti i izvješće; NN 1/2024 – stopa 12%.
Paušalno oporezivanje mogu koristiti fizičke osobe koje obavljaju obrt i po toj osnovi nisu obveznici PDV-a, ako godišnji primici nisu veći od 60.000,00 €. Broj zaposlenih sam po sebi nije zapreka.
„Paušalni obrt” označava obrt kojem se dohodak i porez utvrđuju paušalno. Slobodna zanimanja, primjerice odvjetnici i liječnici, nisu obuhvaćena ovim režimom.
Izvor: službeni vodič za obrtnike paušaliste.
Primitak i PDV promet prate se odvojeno. Za paušal je važna naplata primitaka. Za PDV prag utvrđuje se promet prema pravilima o isporukama. Iako je brojčani prag isti, obračuni se ne smiju automatski poistovjetiti. PDV identifikacijski broj za određene prekogranične transakcije nije isto što i redovni upis u registar obveznika PDV-a.
Iznosi za cijelu godinu poslovanja, bez posebnog područnog umanjenja i bez doprinosa.
| Razred | Ukupni godišnji primici | Paušalni dohodak | Godišnji porez · 12% | Tromjesečni porez* |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Do 11.300,00 € | 1.695,00 € | 203,40 € | 50,85 € |
| 2. | Iznad 11.300,00 do 15.300,00 € | 2.295,00 € | 275,40 € | 68,85 € |
| 3. | Iznad 15.300,00 do 19.900,00 € | 2.985,00 € | 358,20 € | 89,55 € |
| 4. | Iznad 19.900,00 do 30.600,00 € | 4.590,00 € | 550,80 € | 137,70 € |
| 5. | Iznad 30.600,00 do 40.000,00 € | 6.000,00 € | 720,00 € | 180,00 € |
| 6. | Iznad 40.000,00 do 50.000,00 € | 7.500,00 € | 900,00 € | 225,00 € |
| 7. | Iznad 50.000,00 do 60.000,00 € | 9.000,00 € | 1.080,00 € | 270,00 € |
* Za puna tri mjeseca. Kod poslovanja dio godine, početnog rješenja ili promjene razreda iznos se utvrđuje prema pripadajućem broju mjeseci. Porez nije ukupni trošak poslovanja obrta.
Izvor: NN 1/2024 – prvih pet razreda i stopa; NN 16/2025 – šesti i sedmi razred; članak 6. Pravilnika – tromjesečna uplata.
Primici pripadaju četvrtom razredu. Porezna osnovica iznosi 4.590,00 €, godišnji porez 550,80 €, a za puno tromjesečje 137,70 €. Doprinosi i druga davanja obračunavaju se odvojeno.
Za djelatnost na području Grada Vukovara, potpomognutih JLS I. skupine i otoka I. skupine, uz propisane uvjete, plaća se 25% redovnog godišnjeg paušalnog poreza. To znači umanjenje za 75%.
Izvor: članak 5. Pravilnika; napomena 3. Obrasca PO-SD.
Razred se određuje preračunavanjem primitaka na godišnju razinu. Ukupni primici podijele se s brojem mjeseci poslovanja i pomnože s 12. Paušalni dohodak odabranog razreda zatim se razmjerno smanjuje prema broju mjeseci.
Primjer: 15.000,00 € tijekom šest mjeseci daje godišnje preračunate primitke od 30.000,00 €. Četvrti razred ima osnovicu 4.590,00 €; za šest mjeseci ona je 2.295,00 €, a porez 275,40 €, bez posebnog umanjenja.
Za broj mjeseci uzima se svaki puni kalendarski mjesec i posljednji mjesec bez obzira na broj dana. Prijavljena privremena obustava i sezonski obrt obračunavaju se prema posebnim pravilima razmjernog razdoblja.
Izvor: članak 3. stavci 4.–6. Pravilnika.
Pregled redovnog poreza i godišnjeg izvješća za 2026.
| Rok | Obveza | Napomena |
|---|---|---|
| 31.03.2026. | Porez za I. tromjesečje | Prema utvrđenoj mjesečnoj obvezi. |
| 30.06.2026. | Porez za II. tromjesečje | Uplata za pripadajuće mjesece. |
| 30.09.2026. | Porez za III. tromjesečje | Provjerite zaduženje i uplate. |
| 31.12.2026. | Porez za IV. tromjesečje | Pripremite godišnji pregled primitaka. |
| 15.01.2027. | PO-SD za 2026. | Prijavite ostvarene primitke i obračun poreza. |
| Na dan predaje PO-SD-a | Razlika za uplatu | Ako izvješće pokaže manje uplaćen porez. |
Izvor: članci 6. i 7. Pravilnika; važeći PO-SD od 2025. i nadalje.
Pravilnik propisuje prijavu u registar poreznih obveznika u roku od osam dana od početka djelatnosti. Kod otvaranja pravodobno uskladite prijavu s datumima iz rješenja o upisu obrta.
Zahtjev za paušal za sljedeću godinu podnosi se do kraja tekuće godine, najkasnije 15 dana po njezinu isteku. Potrebni su i podaci o primicima, izdacima i tražbinama iz poslovnih knjiga.
Izvor: članak 9. Pravilnika; prijava i promjena načina oporezivanja.
U Knjigu prometa (KPR) evidentiraju se naplaćeni primici u gotovini i bezgotovinski. PO-SD sažima godišnje primitke, razred, mjesece poslovanja i uplaćeni porez.
Za zajedničku djelatnost nositelj dostavlja i PO-SD-Z. TZ1 se podnosi kada djelatnost podliježe turističkoj članarini.
Od 01.01.2026. fiskalizacija računa u krajnjoj potrošnji obuhvaća i naplatu na transakcijski račun, uz zakonska izuzeća. Sama uplata na IBAN ne uklanja obvezu.
Paušalisti izvan PDV-a u 2026. moraju biti spremni zaprimati i fiskalizirati eRačune. Obveza njihova izdavanja za obuhvaćene tuzemne transakcije prema novom Zakonu počinje 01.01.2027.; posebna pravila javne nabave provjeravaju se zasebno.
Izvor: članci 7. i 8. Pravilnika; Knjiga prometa; obveze paušalista; Zakon o fiskalizaciji, članci 3., 4., 38., 41., 47. i 80..
Mjesečna osnovica za paušalista u 2026. iznosi 797,20 €. Kod osiguranja u oba mirovinska stupa: MIO I. 119,58 €, MIO II. 39,86 € i zdravstveno 131,54 €; ukupno 290,98 € mjesečno.
Redovna obveza dospijeva do 15. dana u mjesecu za prethodni mjesec. Provjerite svoju osnovu osiguranja i rješenje.
Doprinosi po osnovi druge djelatnosti utvrđuju se godišnje prema paušalnom dohotku i rješenju Porezne uprave. Na taj slučaj nemojte primijeniti prikazani mjesečni iznos od 290,98 €.
Dospijeće je 15 dana od primitka rješenja. Prijavljena obustava ima različit učinak ovisno o osnovi osiguranja.
Izvor: Naredba za 2026., članak 7. i 14.; iznosi doprinosa i rokovi plaćanja.
Uplata paušalnog poreza: koristi se lokalni račun poreza na dohodak prema pripadnosti obveznika, model HR68 i struktura 1449-OIB. Nemojte koristiti račun sjedišta obrta bez provjere pripadnosti.
Izvor: Naputak za 2026., prihod 1449 i Prilog 2.; izmjene NN 39/2026.
Ne. Porez je 12% propisanog paušalnog dohotka za pripadajući razred. Tablica već prikazuje izračun godišnjeg poreza; stvarni izdaci ne odbijaju se pojedinačno.
Provjerite prestanak uvjeta za paušal i odvojeno PDV promet. Porezna uprava utvrđuje prelazak na poslovne knjige od prvog dana mjeseca nakon prestanka uvjeta. PDV upis ima svoja pravila i rokove.
Da. Broj zaposlenih sam po sebi nije ograničenje za paušal. Obveze obračuna plaća i doprinosa za radnike izvršavaju se odvojeno od obveza obrtnika.
Ne. PO-SD je izvješće za paušalnu djelatnost. Paušalni porez je konačan; druge vrste dohotka i njihove prijave razmatraju se zasebno.
Izvor: vodič Porezne uprave; članci 3. i 4. Pravilnika, uz naknadne izmjene.
Pregled za 2026., provjeren 13.10.2026. Primijenite podatke na svoje razdoblje poslovanja i porezni status.
Za pitanja o računovodstvu, porezima i poslovnim obvezama obratite se našem timu.